Blog

Dvikryptis krovimas: elektromobilių evoliucija ir nauji energetikos horizontai

Šiandieninė elektromobilių pramonė sparčiai evoliucionuoja. Vienas iš šių laikų įdomesnių technologinių pokyčių yra dvikryptis krovimas (angl. bidirectional charging). Šiame straipsnyje apžvelgsime šią technologiją bei pateiksime jos panaudojimo dabar ir ateityje galimybes.

Kas yra dvikryptis krovimas?

Dvikryptis krovimas yra technologija, kuri užtikrina ne tik energijos perdavimą iš elektros tinklo į hibridinio automobilio ar elektromobilio bateriją, bet ir atvirkščiai – iš automobilio baterijos į elektros tinklą. Tai reiškia, kad elektrinio automobilio baterija ne tik kaupia energiją, bet ir tampa energijos šaltiniu. Ši technologija suteikia galimybę naudoti savo automobilį ne tik kaip transporto priemonę, bet ir kaip energijos rezervuarą.

Skirtingi dvikrypčio krovimo tipai

Dvikrypčio krovimo technologija suteikia galimybę automobilio baterijoje sukauptą energiją nukreipti į kitus elektros energiją naudojančius ar galinčius ją priimti šaltinius, pavyzdžiui – galimas energijos grąžinimas į elektros tinklą arba jos siuntimas į namus verslą, buitinę techniką ar kitą transporto priemonę.

Dvikryptis krovimas: panaudojimo galimybės

Elektromobilio baterijoje saugoma energija gali būti naudojama įvairiais būdais:

  • automobilis – namai (angl. trump. V2H):

Kitaip dar vadinama automobilis – pastatas (angl. trump. V2B), ši funkcija leidžia jūsų automobiliui naudoti kaip atsarginį generatorių elektros tiekimo gedimo atveju. Pilnai įkrauta elektrinio automobilio baterija vidutiniškai saugo apie 60 kilovatvalandes elektrinės energijos – pakankamai aprūpinti namą savaitei ar daugiau laiko.

Taip pat, naudojant V2H technologiją galima optimizuoti ir ženkliai sumažinti savo energijos išlaidas įkraunant elektromobilį ne piko valandomis ir tiekiant namus energija, kai kainos yra aukštesnės.

  • Automobilis – elektros tinklas (angl. trump. V2G):

Automobilis su V2G krovimo galimybe gali siųsti elektrą atgal į elektros tinklą, lygiai taip pat kaip ir namų ūkiai turintys privačias saulės ar vėjo elektrines. Tokiu būdu jūs ne tik galite padėti stabilizuoti tinklą, bet ir gauti atlygį už suteiktą energiją.

Lietuvoje skamba kaip futuristinis sprendimas, tačiau Amerikoje elektromobilio savininkas su V2G krovikliu sutaupo iki 150 dolerių per metus.

  • Automobilis – įrenginys (angl. trump. V2L):

Tai pati paprasčiausiai įgyvendinama ir populiari krovimo technologija. Dažniausiai jums reikės tik adapterio, kad jūsų automobilis galėtų tiekti energiją stovyklavimo įrangai, įrankiams, namų prietaisams ar kitoms prietaisų grupėms.

  • Automobilis – automobilį (angl. trump. V2V):

Kita V2L taikymo galimybė yra V2V krovimo technologija, leidžianti iš vieno elektromobilio įkrauti kitą. Ši technologija suteikia galimybę suteikti pagalbą kelyje ar atsiradus nenumatytomis aplinkybėmis.

  • Automobilis – viskas (angl. trump. V2X):

Tai apibendrinantis terminas, apimančios visas dvikrypčio krovimo galimybes.

Dvikryptis krovimas: privalumai

  • Energijos atsargos:

Dvikryptis krovimas leidžia vairuotojams saugoti perteklinę energiją savo automobilio baterijoje. Ši technologija naudinga situacijose, kai elektros tinklas yra nepastovus arba, kai reikia papildomos energijos ne tik transporto, bet ir namų ūkio poreikiams.

  • Atsakas į elektros tinklo nepastovumą:

Vairuotojai gali naudoti savo automobilį kaip atsarginį elektros šaltinį, ypač kai elektros tiekimas yra nepastovus. Ši funkcija padeda išvengti elektros tiekimo problemų, pavyzdžiui natūralių nelaimių ar elektros tiekimo trikdžių metu.

Elektrinių automobilių gamintojai turintys dvikrypčio krovimo funkciją

Mums gerai žinomi gamintojai, tokie kaip Nissan, Hyundai ir Honda, siūlo šią funkciją kai kuriuose jų naujausiuose modeliuose, pavyzdžiui:

  • Ford F-150 Lightning (V2G)
  • Genesis GV60 (V2L)
  • Hyundai Ioniq 5 (V2L)
  • Hyundai Ioniq 6 (V2L)
  • Kia EV6 (V2L)
  • Kia Niro (V2L)
  • Mitsubishi Outlander PHEV (V2L)
  • Nissan Leaf (V2H, V2G)
  • VW ID.4 (V2H)

Prieš įsigydami naują elektromobilį pasidomėkite apie šią technologiją, nes ji tampa vis plačiau prieinama ir populiaresnė rinkoje.

Elektromobilių įkrovimo stotelės turinčios dvikrypčio krovimo funkciją

Kad galėtumėte visapusiškai pasinaudoti dvikrypčio krovimo pranašumais, svarbu pasirinkti tinkamą elektromobilių krovimosi stotelę. Šios stotelės ne tik užtikrina greitą ir efektyvų krovimą, bet taip pat gali palaikyti dvikrypčio krovimo funkcionalumą tam, kad vairuotojai ir verslai galėtų maksimaliai pasinaudoti šia naujoviška technologija. Europos rinkai pritaikytų kroviklių rinkoje dar nėra daug. Rinkos dalyvių žvilgsniai labiausiai nukreipti į rinkos naujovę, 2023 m. pabaigoje pristatytą, Wallbox Quasar 2 (veikiančią V2H principu) elektromobilio įkrovimo stotelę.

Dvikryptis krovimas: rinkos naujienos

Kas savaitę išgirstame naujienų, kad elektromobilius gaminančios korporacijos pasirenka šią technologiją ir atrimiausiu metu pristatys naujausiose elektromobilių versijose. Elektromobilių įkrovimo stotelių gamintojai taip pat neatsilieka, laukiame į Lietuvą atvyksiančio Wallbox Quasar 2.

Reikia patarimų? Būtinai susiekite – patarsime:

  • rašykite: info@chargein.lt
  • skambinkite: +370 655 99998
  • registruokitės konsultacijai:

https://www.chargein.lt/konsultacija/

Kitos naujienos

OCPP

Kas yra OCPP?

OCPP (Open Charge Point Protocol) yra atviras komunikacijos protokolas tarp elektromobilių (EV) krovimo stotelių ir jų valdymo sistemų (platformų). Šis

Skaityti »
Shopping cart